1. خانه
 2. مقالات
 3. راهنمای خرید پمپ صنعتی ( نکات طلایی که باید بدانید)
mabadab

همانطور که میدانید پمپ دستگاهی است که با کمک نیروی محرکه الکتریکی، مواد سیال و مایعات را با فشار، سرعت و حجم زیاد به سطح بالاتر یا سطح پایین تر پمپاژ می کند. در برخی از پمپ ها برای راه اندازی از موتورهای دیزل و بنزینی نیز استفاده می کنند. این مدل بیشتر در مناطقی که برق وجود ندارد، استفاده می شود. برای خرید پمپ صنعتی باید به موارد مهمی اشراف داشت تا شاهد انتخاب خوب و مناسبی باشیم. در این مقاله راهنمای خرید انواع پمپ را برایتان آماده کرده‎‌ایم.

انتخاب نوع پمپ

پمپ های صنعتی به چند دسته تقسیم میشوند که هر دسته کاربردهای متفاوتی دارد.

 1. پمپ سانتریفیوژ – گریز از مرکز
 2. پمپ سیرکولاتور
 3. پمپ کفکش و لجن کش
 4. پمپ روغن داغ
 5. پمپ ضد اسید و مواد شیمیایی
 6. بوستر پمپ

و…

اینها تنها بخشی از انواع پمپ است. هر یک از موارد گفته شده با توجه به کاربردی که دارند خصوصیات منحصر به فردی را دارا می باشند. برخی از آنها در صنعت کشاورزی و صنایع غذایی استفاده می شود. برخی دیگر در کارخانجات و شرکت های آب و فاضلاب کاربرد دارند و بعضی دیگر در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

در اولین مرحله نیاز است تا با توجه به کاربردتان، نوع پمپ را انتخاب کنید.

دبی یا آبدهی پمپ

دبی پمپ نشان دهنده آن است که دستگاه به چه میزان قادر است در یک سیکل زمانی آب، مواد سیال و ذرات جامد را پمپاژ نماید. میزان انتقال مواد در پمپ بستگی به ارتفاع پمپ دارد زیرا هر چه ارتفاع بیشتری داشته باشد از فشار وارد شده بر پمپاژ کاسته می شود.

از آنجا که دبی با میزان انتقال مواد سیال در زمان سر و کار دارد لذا میزان زمان صرف شده برای میزان مشخصی مواد سیال قابل تامل است. لذا توجه به این نکته در زمان خرید می تواند کمک شایانی به عملی شدن خواسته شما داشته باشد.

هد یا ارتفاع پمپ

هد پمپ یا فشار پمپ نشان دهنده قدرت انتقال مواد به سطوح بالا و پایین می باشد که می توان آن را بر حسب متر یا فوت در پمپ های سانتریفیوژ و بر حسب اینچ مربع و کیلو پاسکال در پمپ های روتاری محاسبه کرد. محاسبه هد پمپ توسط کارشناس و متخصصان انجام می گیرد و نیاز به دقت زیادی دارد.

برای محاسبه هد، ارتفاعی که قرار است پمپاژ در آن انجام شود باید مدنظر قرار گیرد. مثلا در مصارف صنعتی باید مشخص شود که پمپ در چه ارتفاعی قرار می گیرد. شما باید با توجه به لوله‌کشی محیط پمپ مناسب خریداری نمایید تا مطمئن شوید که فشار پمپاژ برای فضای در نظر گرفته شده مطلوب و مناسب است. باید توجه داشت که زیاد شدن دبی منجر به کاهش ارتفاع هد خواهد شد.

از دیگر نکات خرید پمپ میتوان به راندمان آن اشاره کرد.

با انتخاب هد و دبی مناسب میتوان به بهترین راندمان پمپ دست یافت.

نوع سیال

از دیگر نکات مهم در زمان خرید توجه به میزان غلظت و دمای سیال می باشد. همچنین نوع پمپ باید با توجه به نوع جنس سیال انتخاب شود. برخی از مواد سیال مانند اسیدها و آب شور باعث خوردگی قطعات پمپ خواهد شد لذا انتخاب جنس پمپ صنعتی و قطعات آن در این موارد باید توسط یک کارشناس آشنا به این حوزه بررسی و تایید شود.

کیفیت پمپ

یک پمپ با کیفیت باید از متریال مرغوب تولید شده باشد. همچنین دارای نشان استاندارد باشد. قبل از اقدام به خرید می توان از رضایت مشتریانی که از محصول مورد نظر خریداری کرده اند، مطلع شویم. تنها راه مراجعه به وب سایت فروشنده پمپ صنعتی می باشد تا با خیال راحت از کیفیت آن توسط مشتریان مطلع شوید. شما میتوانید با مراجعه به صفحه‌اصلی سایت، پروژه هایی که در آن ها از پمپ‌های شرکت ما استفاده شده است را مشاهده کنید.

پمپ های شرکت معبد آب استانداردهای زیر را دارند:

 • استاندارد CE اروپا
 • استادارد سازمان آتشنشانی
 • DIN 24255
 • استاندارد مدیریت تولید و کیفی
 • استاندارد ملی ایران
 • تاییدیه از سازمان آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی
 • تاییدیه از سازمان آب و فاضلاب

افقی یا عمودی بودن پمپ

از دیگر نکات خرید پمپ که باید در نظر بگیرید، توجه به عمودی یا افقی بودن پمپ است. انتخاب پمپ های طبقاتی نیز با توجه به نوع کاربرد آن باید درنظر گرفه شوند. پمپ های طبقاتی عمودی با توجه به اینکه فضای کمتری اشغال می کنند لذا برای مکان هایی با محدودیت فضا بسیار مناسب تر هستند و همچنین با توجه به تعداد پروانه ها می توانند با مصرف انرژ و قدرت کمتر، فشار بیشتری تولید کنند.

همچنین متریال استفاده شده در ساخت پمپ های عمودی استنلس استیل یا همان فولاد ضد زنگ می باشد که ضمن بهداشتی بودن دارای مقاومت بسیار بالاتری نسبت به پمپ های چدنی نیز هستند.

تک فاز یا سه فاز بودن

از دیگر نکاتی که برای راهنمای خرید پمپ باید مورد توجه قرار گیرد، تک فاز یا سه فاز بودن پمپ می باشد. پمپ های سه فاز نسبت به پمپ های تک فاز برق و انرژی کمتری مصرف می کند و از مقاومت بیشتری برخوردار هستند. پمپ های تک فاز معمولاً تا قدرت 4 کیلووات معادل 5.5 اسب برای مصارف کوچک و غیر صنعتی تولید می شوند.

همچنین پمپ های سه فاز قابلیت کنترل با تابلوی برق و کنترل با بیشترین قابلیت کاربری را دارا هستند.

خدمات پس از فروش شرکت معبد آب

شرکت معبد آب با توجه به دارا بودن نمایندگی های متعدد و همچنین کادر مجرب مهندسی و خدماتی، تمرکز ویژه ای در ارائه خدمات پس از فروش در سرتا سر ایران دارد.

لطفاً هنگام خرید حتما به خدمات پس از فروش محصول توجه نمایید زیرا در زمان نیاز به تعمیر و تعویض قطعات این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است. همچنین اطمینان حاصل نمایید که قطعات یدکی محصول در بازار وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل نمایید که خرید مطمئنی داشته اید.

چند نکته دیگر

چند نکته طلایی هنگام خرید انواع پمپ های صنعتی، کشاورزی، خانگی و...

چند نکته طلایی هنگام خرید انواع پمپ های صنعتی، کشاورزی، خانگی و…

قبل از انتخاب و خرید پمپ باید به موارد زیر توجه نمایید:

 • به پمپ دسترسی ساده و آسانی داشته باشید.
 • فضای مناسب برای تعبیه پمپ وجود داشته باشد.
 • محل نصب پمپ روشنایی و تهویه لازم و کافی را داشته باشد.
 • به صورت دوره ای از پمپ بازدید نمایید تا در صورت نیاز به موقع تعمیر شود.
 • پمپ های صنعتی با توجه به نوع کارکرد در کارخانه، کارگاه و محیط های صنعتی دارای امکانات بیشتری بوده و قدرت انتقال مواد سیال بیشتری دارند.
 • پمپ های صنعتی با توجه به اینکه در چه محیطی راه اندازی می شود و چه نوع کاربردی دارد باید انتخاب شود.
 •  به میزان صدای تولید شده در زمان کار نیز توجه نمایید. مخصوصا اگر می خواهید از پمپ در فضای بسته استفاده نمایید توجه به این نکته اولویت بیشتری خواهد داشت.
 • توجه به وزن پمپ، ارتفاع و قطر لوله های ورودی و خروجی، جنس بدنه پمپ، جنس شفت، مشخصات موتور پمپ اعم از حداکثر سرعت و توان آن باید در زمان خرید مورد توجه قرار گیرد.

چرا انتخاب پمپ مناسب مهم است؟

استفاده از پمپ آب در مصارف خانگی، کشاورزی و همچنین صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به اهمیت و ارزش آب و توجه به این نکته که باید در مصرف آن حد اعتدال را رعایت کرد و به مصرف بهینه آن بسیار توصیه شده است، لذا استفاده از پمپ آب مناسب می تواند در تحقق بخشیدن به این مهم ارزشمند و سودآور باشد. همچنین جلوگیری از هدر رفت سیالی که پمپاژ می‌شود، از جنبه اقتصادی نیز اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست