شرکت معبد آب
شرکت معبد آب و تاسیسات بین الملل
جدیدترین مقالات
  1. خانه
  2. مقالات
  3. بوستر پمپ
بوستر پمپ

بوستر پمپ Booster Pump و موارد استفاده

جایگاه و میزان بالای اهمیت آب در زندگی امروزه ی افراد بر هیچکس پوشیده نیست از این رو آب را ماده ای ضروری و حیاتی می دانیم که در انجام تمامی امور مهم زندگی ایفای نقش می نماید. از همین رو تامین آن در هر کجایی که انسان هست ضروری می باشد.

به عنوان مثال میتوان به زمینه هایی از مصرف آن در بخش های مصارف خانگی، صنایع مختلف، کشاورزی و کشاورزی و یا بسیاری از امور که نیاز مبرم افراد در آن وجود دارد.

اما گاهی ممکن است در تکمیل این فرآیند به جهت فراهم نمودن آب مورد نیاز به هردلیلی با کاهش فشار مواجه شویم که نتیجه ی این امر ناخوشایند و آزاردهنده اخلال در انجام امور را باخود به همراه دارد.

به طور مثال در ساختمان های مسکونی با تعداد افراد زیاد، آپارتمان های مرتفع در طبقات آخر ساختمان، زمین های کشاورزی وسیع با متراژ بالا همگی از مواردی هستند که در نوسان فشار آب نقش دارند. به همین منظور استفاده ی تجهیزات و سیستم های آبرسانی از جمله پمپ آب رواج یافته است. لازم به ذکر است این تجهیزات در تقویت فشار آب مصرفی نقش مهمی داشته و نیز قادر به رفع نوسان آب میباشد.

نکته ی حائز اهمیت در خصوص این محصول این است که، پمپ آب زمانی میتواند مشکل را رفع کند که نوسان فشار کم بوده و در این صورت تنها با یک پمپ مشکل برطرف خواهد شد اما چنانچه زمانیکه نوسان های مصرف کننده زیاد باشد، میبایست ازچند پمپ کوچک که به آن بوستر پمپ گفته می شود به منظور رفع این نوسان فشاراستفاده نمود. در ادامه ی مطالب به بررسی بیشتر بوستر و کاربرد آن خواهیم پرداخت.

نحوه عملکرد و ساختار بوستر پمپ

برای بررسی بوستر پمپ و کاربرد آن ابتدا لازم است که این سیستم را از نظر نحوه عملکرد و نوع ساختار مورد بررسی قرار دهیم. لازم به ذکر است با توجه به میزان نوسان فشار آب مصرفی، در ساختمان ها به منظور حفظ تعادل فشار آب از بوستر پمپ میتوان استفاده نمود.

به همین منظور نیز در ساختمان هایی با چند واحد مجزا و تعداد مصرف کنندگان بالا یا در خط مصرفی کارخانه ها، سیستم های آبرسانی مزارع کشاورزی که سطح فشار آب کم و زیاد می شود جهت حل این مشکل با نصب و اجرای بوستر پمپ ها می توان سطح فشار آب را در حد متعادل نگه داشت. به طور کلی این سیستم ها از کنار هم قرار گرفتن اجزای متفاوتی طراحی و ساخته شده اند که از هماهنگی بین آنها ساختار بوسترتشکیل داده شده است.

در این مطلب جهت آشنایی بیشتر با بوستر پمپ و کاربرد آن با ما همراه باشید. در واقع به طور کلی هدف استفاده از بوستر پمپ، ثابت نگهداشتن سطح فشار آب مصرفی در ساختمان است. به همین منظور نیز لازم است این سیستم به نوعی طراحی شود که سطح دبی در لوله های آب را ثابت نگه دارد. از این رو لازم است که پمپ ها به صورت موازی و پشت سرهم قرار گیرند. با توجه به نیاز آب مصرفی ساختمان دو یا چند پمپ آب به صورت موازی تعبیه شده و آب مصرفی از یک خط لوله وارد مدار شده و سپس به سمت خروجی سیستم پمپاژ شده تا آب را در یک خط لوله بزرگتر، تخلیه نماید.

لازم به ذکر است هر یک از پمپ هایی که در مدار تعبیه شده اند توسط سیستم مرکزی کنترل می گردد. سیستم بوستر پمپ با توجه به مقدار دبی مورد نیاز آب مصرفی و متناسب با نیاز یک یا چند پمپ را وارد مدار کرده و سطح دبی مورد نیاز را تامین و فشار را در حد تعادل نگه می دارد. به این ترتیب در ساختمان هایی که به طور همزمان درحال مصرف آب باشند و در زمان اوج مصرف آب، تمامی بوستر پمپ های مدار وارد عمل شده تا فشار آب را در حد تعادل نگه دارند.

در آخر زمانیکه مصرف آب کم شود بخشی از بوستر فعال مانده و بوسترپمپ های دیگر از مدار خارج می شوند تا از اتلاف انرژی جلوگیری و به نوعی صرفه جویی صورت بگیرد. نکته ی حائز اهمیتی که میبایست در خصوص این تجهیزات از آن بهره برد، برنامه ریزی برای محصول است به این معنا که هربار یکی از بوستر پمپ ها وارد مدار شود تا با این عمل از خرابی و استهلاک سیستم ها جلوگیری شود که درنظرداشتن این موضوع در رابطه با بوستر پمپ و کاربرد آن از جایگاه ویژه ای برخوردار میباشد.

 

انواع بوستر پمپ

پس از بررسی نحوه ساختار و عملکرد بوستر پمپ در این مطلب به بررسی و  آشنایی با انواع این تجهیزات خواهیم پرداخت. در واقع باید گفت به طورکل بوستر پمپ ها با توجه به نیاز ساختمان در دو مدل ثابت و متغیرساخته می شوند.

در نوع متغییر از این سیستم با توجه به فشار آب مورد نیاز جعبه فرمان وارد عمل می شود و در مقابل مدل های ثابت عملکرد الکتروپمپ ها توسط پرشرسوئیچ کنترل گشته و برحسب نیاز آب مصرفی میزان حداقل و حداکثر فشار و سطح دبی آب لوله ها تنظیم می شود از این مدل به منظور استفاده در مجتمع ها، برج های مسکونی، فرودگاه ها، کارخانه جات، پروژه های کشاورزی و آبیاری اطفا حریق میتوان استفاده نمود.

  • بوستر پمپ

اگر بخواهیم به وجه افتراق در بین این دو مدل اشاره نماییم باید بگوییم که در سیستم هایی نظیر اطفا حریق به دلیل اینکه نیاز مصرفی مشخصی نداشتندبه نوعی طراحی شده که در کوتاهترین زمان بوستر پمپ ها وارد عمل شده و حداکثر فشار آب را تامین کند، در مدل های دور متغییر نیز به طور عمده در ساختمان های مسکونی و مجتمع هایی با کاربری های مشخص مورد استفاده قرار می گیرد، و نحوه عملکرد آنها به این شکل است با هر بار باز و بسته شدن شیر آب توسط مصرف کننده، و تغییر دبی و فشار آب، متناسب به نیاز پمپ ها وارد عمل شده و فشار آب مصرفی را در حد متعادل حفظ می کند.

  • بوستر پمپ – موارد استفاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست