1. خانه
  2. مقالات
  3. پمپ آب بشقابی و جتی چه فرقی دارند
انواع پمپ و اللکتروپمپ

پمپ آب بشقابی و جتی چه فرقی دارند

 

تفاوت پمپ بشقابی با جتی ونحوه عملکرد هریک ازاین مدل ها خواهیم پرداخت. باید گفت امروزه با توجه به بالا رفتن میزان جمعیت ، گستردگی شهرها وافزایش آپارتمان نشینی با مشکلات بسیاری رو به رو هستیم که اگر بخواهیم به مهم و قابل توجه ترین آن اشاره کنیم باید کمبود آب را نام ببریم .

که معمولا افراد ساکن درساختمان های بلند و چند طبقه بیشتر با این مشکل درکمبود و فشارکم آب مواجه می شوند که نتیجه ی این امراخلال در بسیاری از امر روزانه میباشد چراکه برای انجام هرکاری به وجود آب وابسته میباشیم به همین علت هم همواره برای حل این مشکل از انواع پمپ آب جهت افزایش فشار و حجم آب مورد نیازاستفاده می شود.

پس به این ترتیب با توجه به کاربرد گسترده ی این تجهیزات ،شرکت های بسیاری در خصوص طراحی و ساخت انواع مدل های پمپ آب در حال فعالیت هستند و سالانه میلیون ها دستگاه تولید و روانه بازار رقابت می کنند.گفتنی است که این تجهیزات به دلیل کاربرد گسترده در انواع مخلتفی تولید می شوند. به عنوان دو مدل ازاین پمپ های آب که مصرف عمده  درزمینه های مختلف دارند میتوان به مدل جتی و بشقابی آن اشاره نمود که درما در ادامه ی مطالب این مقاله به بررسی بیشتردرجهت تفاوت پمپ بشقابی با جتی ونحوه عملکرد آن خواهیم پرداخت .

 

بررسی تفاوت پمپ بشقابی با جتی

 

گفتیم که برای انجام هرکار در زندگی به وجود آب وابسته هستیم پس با این میزان اهمیت ونقش مهمی که در زندگی افراد دارد پس به همین میزان در دسترس بودن آن هم دارای اهمیت است پس اگرشما هم ازآن دسته ازافرادی هستید که در تامین و فراهم کردن این نیاز ضروری در زندگی با مشکلاتی از قبیل کمبود و یا عدم دسترسی به آب مواجه میباشید ، ما به به شما پیشنهاد می کنیم درجهت رفع این مشکل و برای داشتن یک انتخاب هوشمندانه و متناسب با نیاز با ما همراه باشد.

به عنوان دو نمونه ازاین تجهیزاتی که درجهت رفع این مشکل به کارگرفته می شود میتوان به مدل هایی از پمپ آب پرکاربرد که درصنایع مختلف تحت عنوان پمپ بشقابی و جتی مورد استفاده قرارمیگیرند ، اشاره نمود که هرچند هردو از یک سری تجهیزات برای یک کارایی به حساب می آیند اما باید توجه تفاوت پمپ بشقابی با جتی منجرمی گردد تا این دو نحوه ی عملکرد یکسانی را نداشته باشند اما وجه اشتراک درهردومدل ازاین پمپ دارا بودن یک هدف یعنی انتقال و جابه جایی مایعات و سیالات میباشد .

این مسئله ای است که با نحوه ی عملکرد هر دو مدل کاملا در تقابل میباشد و ما در ادامه ی مطالب به آشنایی با این دست تفاوت های بین این دوسیستم یعنی تفاوت پمپ بشقابی با جتی بیشتر خواهیم پرداخت چراکه این موضوع حائز اهمیتی است که پیش از خرید و درهنگام انتخاب حتما باید مد نظر قراربگیرد زیرا ازطریق آشنایی با کارایی یک محصول میتوان انتخاب بهتری متناسب با نوع نیازمان را داشته باشیم .

تفاوت پمپ آب بشقابی با جتی
  • پمپ آب بشقابی

 

گفتیم که این دو مدل از پمپ هردو انجام یک هدف را برعهده دارند اما نوع عملکرد یکسانی ندارند به همین منظور نیز به بررسی تفاوت پمپ بشقابی با جتی به منظور شناخت بهتر این سیستم ها و یک انتخاب متناسب با نوع نیاز خواهیم پرداخت. در رابطه با پمپ آب بشقابی ، این نوع از سیستم های آبرسانی باید بگوییم در دو مدل سانتریفیوژ و جابه جایی مثبت جهت انتقال سیالات تمیزوغیر خورنده مانند آب، روغن، حلال ها درزمینه مصارف خانگی و صنعتی نظیر تأمین آب، آبیاری باغ، انتقال سیالات به بخش های مختلف تأسیسات، کاربرد دارند.

نحوه ی عملکرد این پمپ آب خانگی به این صورت است که بعد از ورود سیال پروانه شروع به چرخیدن می کند و از همین طریق هم به سیال انرژی داده و بواسطه ی نیروی گریز از مرکزمایعات را با فشار بیشتردرامتداد محور آن به سمت خروجی پمپ هدایت می کند البته دربرخی مدل های تولید شده پمپ آب بشقابی دارای دو پروانه می باشد که به طبع این موضوع منجرمی گردد تا میزان آبدهی در این نوع محصول بیشتر شود ونیزاین پمپ دارای بدنه ای با جنس برنج یا استیل می باشد که قابلیت سیستم را دربخش آبدهی تا ارتفاع 33 متر و مکشی با پمپ 6 الی 7 متر را به آن می دهد .

از نمونه های دیگر این سیستم ها میتوان به پمپ پنتاکس، لیو، مورگن و ارس که در بازار جهت عرضه به مشتری در بازار تولید می گردد ، اشاره نمود. در ادامه ی مطالب به بررسی تفاوت پمپ بشقابی با جتی تحت عنوان آشنایی باعملکرد نوع جتی آن خواهیم پرداخت .

تفاوت پمپ آب بشقابی با جتی

 

  • پمپ آب جتی

 

در بررسی عملکرد های این دو مدل از تجهیزات آبرسانی یعنی پمپ جتی و بشقابی در این بخش ازمقاله به آشنایی ازنحوه ی عملکرد نوع جتی ازاین سیستم ها در جهت یافتن تفاوت پمپ بشقابی با جتی می پردازیم. در ابتدا باید گفت پمپ آب جتی از گروه پمپ های سانتریفیوژ بوده و مانند دیگر پمپ ها به منظور افزایش فشارمایعات مورد استفاده قرارمی گیرد.

پمپ های جتی در جهت استفاده برای مکش آب ازعمق 50 متر درتوان مکشی 9 متر طراحی شده در واقع عملکرد پمپ آب جتی به این صورت است که با ایجاد خلاء در قسمت مکش پمپ، هوایی را که درون پمپ وارد شده را خارج می نماید درهنگامی که تمام هوای موجود تخلیه شد و در لوله مکش خلاء ایجاد شود، فشار اتمسفری برآب موجود در لوله مکش پروانه غلبه کرده و روند پمپاژ آغازمی گردد و با بهره گیری نیروی گریزازمرکزآب را به بیرون از پمپ پمپاژمی کند.لازم به ذکر است پمپ های آب جتی دردو نوع کم عمق و عمیق در مصارف خانگی وصنعتی مانند انتقال سوخت های سبک، انتقال مایعات، سیستم حریق کاربرد دارند.

پمپ آب خانگی جتی توسط شرکت های متفاوت ازقبیل پمپ ابارا، لیو، پنتاکس، واسپرونی تولید و به بازار ارائه می گردد.  با توجه به این مطالب که تاکنون گفته شد می توان تفاوت پمپ بشقابی با جتی را تا حدودی تشخیص داد که بواسطه ی این اطلاعات میتوان انتخاب بهتری را جهت انتخاب محصولی متناسب با نوع نیازو کارایی لازممان را داشته باشیم .

تفاوت پمپ آب بشقابی و جتی

 

در متن بالا به نحوه ی عملکرد وتفاوت پمپ بشقابی با جتی پرداختیم. دراین قسمت جهت تکمیل تمام مطالب برای بررسی بیشتر این موضوع به چند مورد دیگر اشاره خواهیم داشت .

یک نکته ی مهم در خصوص تفاوت بین این دو نوع از سیستم در رابطه با قابلیت میزان آبدهی است که هر کدام یک از این دو مدل دارند به این معنا که برای مثال : در پمپ آب جتی ما با ارتفاع آبدهی بیشتری مواجه و این درحالی است که مدل پمپ آب بشقابی از مدل قبل هم توان بالاتری را دارا میباشد .

پمپ های آب جتی این نوع از سیستم های آبرسانی به دلیل داشتن اجکتور درمقایسه با پمپ های آب بشقابی در حین عملکرد میزان صدای بیشتری را از خود تولید می کنند و نیز درمواردی منبع تامین آب از عمق بیشتری برخوردار باشد هم استفاده ازاین نوع تجهیزات یعنی مدل جتی پیشنهاد می شود زیرا با دارا بودن قابلیت هایی که دارند بهتر میتوانند دراین زمینه کارایی داشته باشند .

البته نکته ی حائز اهمیت در رابطه با انتخاب این سیستم ها در نظر داشتن یکسری موارد از قبیل : متراژ واحد ها ، تعداد طبقات ، میزان مصرف آب ، منبع تأمین آب میباشد چراکه با در نظر داشتن این موارد و آشنایی با تفاوت پمپ بشقابی با جتی قبل ازخرید میتوان انتخابی متناسب تر با نوع نیاز با کارایی های لازم را داشته باشیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست