1. خانه
  2. مقالات
  3. کاهش صدای پمپ آب
کاهش صدای پمپ آب

کاهش صدای پمپ آب

میزان صدای تولیدی پمپ همیشه از دغدغه های خریدار و مصرف کننده بوده و ما در این مقاله ازمجله ی معبد آب قصد داریم با استفاده از مطالبی راه کارهایی را برای کاهش صدای پمپ آب معرفی کنیم. لطفا پیش از خرید پمپ این مقاله را مطالعه فرمائید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

معمولا پمپ آب را در موتورخانه ساختمان، پارکینگ و یا زیر زمین قرار می دهند و برای تامین آب مورد نیاز طبقات، پمپ آب به صورت مقطعی و بر حسب میزان مصرف روشن بوده تا بتواند آب رسانی را انجام دهد بنابراین بدیهی است که به عنوان یک دستگاه مکانیکی حین عملکرد تولید صدا را هم ایجاد کند که باید کاهش صدای پمپ آب  صورت گیرد.

با پیش بینی و انجام برخی راه کارها می توان تا حدودی در کاهش صدای پمپ آب تغییر بوجود آورد که در ادامه به نکات کلیدی و کاربردی در این خصوص اشاره خواهیم داشت.

کاهش صدای پمپ آب

اول باید به این نکته توجه داشت که هیچ پمپی عملکرد بدون صدا ندارد و پمپ ها بنا به قدرت، مدلشان،ساختار و برند آن هر یک دارای دامنه صدایی استانداردی می باشند، اما در برخی موارد میزان صدای تولیدی زیاد و همراه لرزش می باشد که از دامنه طبیعی خارج بوده و صدای آن به طبقات منتقل می شود و همین امر باعث آزار مصرف کننده و ساکنین می گردد.

نصب و اجرای پمپ آب در محل مناسب برای کاهش صدای پمپ آب

اولین مورد جهت کاهش صدای پمپ آب بر می گردد به انتخاب نوع و مدل پمپ مورد نیاز-یعنی اگر پمپ آب مورد نیاز بصورت مهندسی و علمی محاسبه نگردد و در دامنه کاری مناسب کار نکند می تواند صدای بالایی تولید کند که ما در واحد فنی و مهندسی شرکت معبد آب بصورت رایگان کلیه محاسبات را برای مشتریان انجام می دهیم و طبیعتا مشتریان ما در این مورد بصورت رایگان خرید خود را بیمه می کنند.

مورد دوم جهت کاهش صدای پمپ آب شیوه نصب آن است- به این معنی که پمپ باید در سطحی تراز نصب گردد و اتصالات آن با سایز و نوع استاندارد اجرا شود. برای پمپ های بزرگ حتما باید از شاسی (نشیمنگاه) یکپارچه استفاده گردد، هرچند که این مورد برای الکتروپمپ های کوچک و خانگی نیز پیشنهاد می گردد.

نصب پمپ روی شاسی باعث عدم لرزش در حین کارکرد می گردد که علاوه بر کاهش صدای پمپ آب، از آسیب به شبکه لوله و اتصالات هم جلوگیری می کند.

مورد سوم جهت کاهش صدای پمپ آب استفاده از لرزه گیر در ورودی و خروجی پمپ است- نصب لرزه گیر لاستیکی در مکش و دهش پمپ باعث کاهش قسمتی از صدا و لرزش پمپ می شود.

%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4 %D8%B5%D8%AF%D8%A7%DB%8C %D9%BE%D9%85%D9%BE %D8%A2%D8%A8 3%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4 %D8%B5%D8%AF%D8%A7%DB%8C %D9%BE%D9%85%D9%BE %D8%A2%D8%A8 2%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4 %D8%B5%D8%AF%D8%A7%DB%8C %D9%BE%D9%85%D9%BE %D8%A2%D8%A8 1

در مواردی که از پمپ های کوچک استفاده می شود میتوان از ضربه گیرهای لاستیکی یا نوار لاستیکی در زیر شاسی پمپ جهت کاهش صدای پمپ آب استفاده کرد که این مورد نیز از لرزش ناشی از کارکرد پمپ به داخل شبکه جلوگیری می کند.

مورد چهارم جهت کاهش صدای پمپ آب هواگیری پمپ هنگام راه اندازی آن است-محفظه پمپ باید توسط پیچ هواگیری از هوا تخلیه و با آب پر گردد، در صورت عدم رعایت این نکته صدایی دائمی شبیه به چرخش یک گوی آهنی از داخل محفظه پمپ به گوش می رسد.

سایر راه کار ها جهت کاهش صدای پمپ آب عایق بندی صوتی- آکوستیک- موتورخانه و استفاده از تجهیزاتی مکانیکی در شبکه می باشد.

در پایان فراموش نکنیم که هیچ پمپی بدون صدا نیست اما با راهکارهای بالا و مشاوره رایگان از واحد مهندسی معبد آب میتوانیم از صدای زیاد پمپ جلوگیری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست