1. خانه
  2. مقالات
  3. پمپ سیرکولاتور
پمپ سیرکولاتور

پمپ سیرکولاتور

در مطالب این مقاله از مجله معبد آب به معرفی و بررسی اینکه پمپ سیرکولاتور چیست وکاربرد آن می پردازیم .امروزه برای جابه جایی آب و هرنوع سیال دیگری در صنایع مختلف ابزار و تجهیزات گوناگونی طراحی و ساخته که کارایی هرکدام از آنها بسته به نوع استفاده و ساختار در موارد مصرف مختلفی به کار گرفته می شوند از پرکاربرد ترین این ابزار که همواره در استفاده مورد توجه قرار می گیرند میتوان به پمپ سیرکولاتور اشاره نمود .

در یک سیستم برای اینکه بدانیم پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن چیست میتوان پمپ را به عنوان ابزاری معرفی کرد که با روش مکانیکی در انتقال دادن مایعات برای سیستم نقش مهمی را ایفا می کند و باتوجه به کارایی در مصارف گوناگون ازجمله صنعت و یا وسایل نقلیه کارایی لازم را دارند . به همین منظور پمپ ها در نوع های متفاوت برای کارایی های بسیاری تولید شده و پاسخگوی مناسبی برای نیاز یک سیستم محسوب می گردند .

با در نظر داشتن گفته ها در خصوص اهمیت پمپ در یک سیستم باید گفت استفاده از یک پمپ مناسب در هر تجهیزاتی حائز اهمیت است که ما در این مقاله به نمونه ی پرکاربرد از بین تمام مدل ها ، یعنی پمپ سیرکولاتور اشاره خواهیم داشت. حائز اهمیت بودن این نوع را باید به دلیل دارا بودن جایگاه ویژه در صنایع دانست .

جهت آشنایی با مفهوم پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن به بررسی مشخصه های فنی در این سیستم می پردازیم. سیرکوله به معنی ایجاد انتقال و چرخش درون یک سیستم است که درواقع لازمه ای است که باید در هر سیکل صورت بگیرد به همین منظور برای ایجاد این عملیات از ابزاری که این کارایی را دارند استفاده می شود . پمپ سیرکولاتور نیز ایفا کننده ی این نقش در سیستم میباشد .

ساختار این مدل از پمپ ها متشکل از دوبخش الکتروموتور و پمپ آب است و نیز بواسطه ی پروانه هایی درون آن قرار گرفته آب یا هرنوع سیالی را به سمت بالا ، جلو یا دریچه خروجی پمپ هدایت می کند . برای اینکه بدانیم پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن چیست میتوان عملکرد قطعات آن را مورد بررسی قرار داد برای مثال کارکرد پروانه در این سیستم مانند یک توربین است که با یک چرخ تیغه داربوجود آمده و در زمانی که این چرخش سریع باشد پروانه سیال ورودی را به سمت جلو انتقال می دهد .

نیروی الکتریکی موجود در این پروانه برای اینکه به نیروی جنبشی در داخل پمپ سیرکولاتور تبدیل گردد به الکتروموتورها نیاز دارد که با یک پوشش ضد آب در کنار پروانه قرار گرفته اند .

در این مرحله آب به سمت بالا پمپاژ شده و آب درون مدار گردش پیدا می کند و دوباره به وضعیت قبلی برمی گردد. در این چرخه ای که آب مداوم گردش دارد و وارد پمپ سیرکولاتور می شود با بالا رفتن میزان فشار دوباره چرخه شکل می گیرد .

پس با توجه به ویژگی و کاربرد هایی که پمپ سیرکولاتور دارد قابلیت چرخش آب گرم و سرد در مدار را دارند . و در ادامه ی مطالب نیز به کاربرد های بیشتر از این محصول اشاره خواهیم کرد .

پمپ سیرکولاتور چیست
پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن

در این بخش از مقاله با ارائه ی مطالبی در خصوص پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن میتوان تمام اطلاعات لازم در خصوص آشنایی با این محصول و مشخصه های فنی آن بدست آورد .

ازآنجا که این محصول همواره در جایگاه ویژه ای در مورد استفاده قرار گرفتن برخوردار است شرکت های بسیاری نیز در زمینه ی تولید و عرضه آن آغاز به فعالیت کرده و سالانه ملیون ها دستگاه ازنوع پمپ های سیرکولاتور را در بازار رقابتی وارد می نمایند .

یک نمونه از این از برندهای مطرح ،معتبر و پر کاربرد در بازاررا می توان پمپ سیرکولاتور لیو نام برد که با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا در بالاترین سطح کیفیت به بازار جهانی عرضه می شوند .

با استفاده از پمپ سیرکولاتور ها میتوان سیالاتی با حداقل دمای 10- و حداکثر دمای 130 درجه سانتیگراد است را پمپاژ و جابه جا نمود.

از دیگر کاربرد های پمپ سیرکولاتورمصارف صنعتی و تجاری آن ها بوده به عنوان مثال در تجهیزات رادیاتور ، پکیج ، سیستم گرمایش از کف و تهویه مطبوع که نیاز به گردش و انتقال سیالات است از این نوع پمپ در تامین آب سرد و گرم استفاده می شود .

اگربخواهیم به بررسی بیشتر درباره ی پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن بپردازیم باید به جایگاه ویژه ی آن در صنایع در جهت پمپاژ و جابه جایی مایعات شیمیایی و صنعتی که در سیستم های شستشو مورد استفاده قرار می گیرند ، اشاره کرد .

بدنه ی این پمپ ها به طور معمول از چدن و یا استیل ساخته شده و نکته مهم در رابطه با ساختار پروانه در این پمپ است که حتما باید از جنس استیل و برنج باشد چرا که از مقاومت بالایی در برابرحرارت و خورندگی برخوردار می باشد .

البته هریک از پمپ های سیر کولاتور باتوجه به جنس پروانه و بدنه کاربرد مختص خود را دارند.که ما در مطالب زیربا معرفی انواع آن، ساختار هریک را نیز مورد بررسی قرارداده ایم.

انواع پمپ سیرکولاتور

برای انتخاب محصول مورد نظرمان باید در ابتدا بدانیم پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن چیست و بعد از دریافت این اطلاعات باید به بررسی در انواع آن نیز پرداخت . حال بعد از دریافت این اطلاعات به معرفی انواع مدل های موجود از این پمپ میبرای ای پردازیم .

با توجه به کاربرد گسترده ای که پمپ های سیرکولاتور در صنایع مختلف دارند این مدل از پمپ در ابعاد و سایز های مختلفی طراحی و ساخته می شوند. به عنوان نمونه پمپ سیرکولاتور گراندفوس به گونه ای طراحی شده که درون سیستم پکیج های گرمایشی قرار میگیرد تا عمل انتقال و گردش آب را درمدار گرمایشی انجام دهد .

از انواع مدل های پمپ سیرکولاتور را میتوان به مدل خطی و زمینی اشاره کرد که در ادامه ی مطالب به بررسی ویژگی های هر یک از این مدل پمپ ها می پردازیم .

پمپ سیرکولاتور زمینی :

پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن در نوع زمینی موضوع دیگری از مطالب این مقاله است که آن را مورد بررسی قرار داده ایم این مدل از پمپ ها عمدتا دارای جنسی از چدن میباشند و پروانه ای هم که در داخل آن قرار دارد نیز از همین جنس یعنی چدن ویا برنج ساخته شده .

و کارایی پمپ سیرکولاتور هم در هر زمان که میزان فشار و بازدهی بالاتر از مقدار پمپ های خطی باشد ، پمپ هاب زمینی دارای بیشترین کاربرد می شوند .

این پمپ به دونوع اتابلوک و الکتروپمپ تقسیم می شود که معیار تفاوت در این دو بسته به محل قرار گیری و کاربردشان بوده به این شکل که اتابلوک ها الکتروموتور و پمپ را در داخل خود بوسیله ی یک رابط متصل قرار داده اند و الکتروپمپ ها بواسطه ی کوپله و شاسی به هم متصل می گردند و در نهایت نیز این پمپ ها از لحاظ محل قرار گیری روی زمین نصب می شوند .

پمپ سیرکولاتور خطی :

در بررسی پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن به نوع خطی از این سیستم می رسیم .این نوع از پمپ ها در دونوع که یکی با بدنه ی چدن و دیگری با بدنه ی استیل ساخته شده اند اما به طور معمول دارای بدنه ی چدنی میباشند و پروانه ای که در درون آن قرار دارد نیز از جنس پلی آمید بوده که دارای خاصیت ضد زنگ زدگی است .

محور پمپ خطی با سیل بند مکانیکی بسته شده و با توجه به زمینه کاربرد در دما و فشار متفاوت محفظه آب بندی های متفاوتی هم دارد. از این مدل پمپ سیرکولاتور به طور عمده به منظور گردش آب سرد و یا گرم در سیستم های گرمایشی و سرمایشی میتوان بهره برد . این پمپ هادر دومدل طراحی و ساخته شده اند که در نوع اول بوسطه ی کوپلینگ ها متصل و در نوع دیگربرای عملکرد نیازی به وسطه نمی باشد .ودر آخر میتوان گفت مطالعه این مقاله میتواند ارائه دهنده ی مفهومی کامل پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست