1. خانه
  2. مقالات
  3. تجهیزات موتورخانه
تجهیزات موتورخانه

تجهیزات موتورخانه

1-1 دیگ بخار (تجهیزات موتورخانه)

دیگ های بخار در ظرفیت های مختلف و با فشارهای کاری مختلف ساخته می شوند. سوخت آنها گاز طبیعی، گازوئیل و یا مازوت می باشد و بعضی دوسوخته هستند ( گاز و سوخت مایع )

رایجترین دیگ بخار در ایران با فشار کار 10 اتمسفر می باشد. ابعاد و و مشخصات آنها در ظرفیت های مختلف، متفاوت می باشد. موقعیت نصب دیگهای بخار در موتورخانه ها بستگی به ابعاد آن و ساختمان آنها دارد.

تجهیزات موتورخانه

ساختمان داخلی دیگهای بخار در موتورخانه نیز بر حسب سازنده آنها متفاوت می باشد معمولا در داخل دیگ یک کوره مرکزی وجود دارد که سطح داخلی آن از ترکیبی از خاک نسوز پوشیده شده استو مشعل مستقیما در جلوی آن قرار گرفته، در اطراف کوره یک سری لوله در طول دیگ نصب شده است که یا دود و حرارت از انتهای کوره وارد آنها می شود و آب در موتورخانه و اطراف لوله ها قرار دارد و یا در بعضی از دیگ ها آب درون لوله ها قرار گرفته و دود و حرارت از اطراف لوله ها عبور می کند.

به هر صورت دود و حرارت مسیر خود را در داخل دیگر طی کرده و از دودکش که در پشت دیگ قرار دارد خارج می شود.

1-2 سختی گیر

املاح مختلف در آب که برای دیگ و یا برای پروسه صنعتی مضر می باشند باید به روش های مناسب حذف گردیده و یا کاهش یابند ولی تحت هر شرایطی آب مناسب برای دیگ بخار باید دارای سختی حدود 5 باشد، که برای این منظور از دستگاه سختی گیر ( water softener ) که در موتورخانه نصب می شود باید استفاده گردد ( ممکن است در تصفیه آب مصرفی یک واحد صنعتی سختی آب نیز به روش دیگری خارج از موتورخانه کاهش یابد )

سختی گیر ها معمولا دارای دو ستون موازی می باشند ( duplex ) که همواره  یکی در حال بهره برداری و دیگری در حال احیاء ( regenaration ) بوده و یا آماده بهره برداری می باشد و هرگاه یک ستون قدرت سختی گیری خود را از دست داد، ستون احیا شده وارد خط می شود و دیگری برای احیاء از مدار خارج می شود.

هر سختی گیر دوبلکس ( duplex ) دارای یک مخزن نمک نیز می باشد که در این مخزن همیشه نمک تصفیه ( نمک خورده شده سفید و بدون رگه های سیاه و قرمز که نشان وجود آهن در آن می باشد و رزین را از بین می برد ) ریخته می شود و این نمک با آب مخلوط شده و محلول آب نمک برای احیاء رزین به کار می رود.

هر ستون سختی گیر دارای یک لایه شن درشت کوارتز در کف مخزن و یک لایه شن کوارتز ریز در بالای شن درشت و سپس لایه نهایی شامل رزین می باشد که بزرگترین لایه است، وقتی رزین با محلول آب نمک شستشو داده می شود.

موتورخانه قلب تپنده ی یک ساختمان محسوب میشود. سالها قبل موتورخانه ها در پایین ترین طبقه یک ساختمان قرار داشتند و چند سالی میشود که با پیدایش چیلر و مینی چیلر ها و سیستم های از این قبیل در پشت بام نیز جایگاه مناسبی برای سیستم های گرمایش و سرمایش مرکزی محسوب میشود.

تجهیزات موتورخانه

در گذشته همه ساختمان ها به موتورخانه مرکزی مجهز بودند اما پس از گران شدن نسبی سوخت اکثر ساختمان ها به سمت سیستم های سرمایشی و گرمایشی در هر واحد گرایش پیدا کردند.

تجهیزات موتورخانه های ساختمان های بزرگ ، بیمارستان ها ، مراکز بزرگ و خیلی بسیار دیدنی و شگفت انگیز است که هر فردی را متحیّر دیدن خود می کند

در اینجا چندی از اجزای تشکیل دهنده موتورخانه را برای شما توضیح می دهیم.

از معمول ترين مولد هاي گرمائي ،ديگ هاي حرارت مركزي مي باشند.

وسائل تبادل و توزیع گرما و سرما

در این بین می توان گفت که تمامی ابزاری که باعث تبادل و توزیع گرما و سرما می شوند شامل آب، بخار و یا هوا هستند. در واقع بعد از اینکه عبور از شبکه های انتقال را به وسایل توزیع گرما برسانیم خواهیم دید که تهویه مطبوع هوا فراهم آورده می شود.

از جمله این وسایل می توان به فن کویل و هواساز اشاره کرد. از فن کویل ها برای گرمایش در فصل زمستان و سرمایش در فصل تابستان استفاده می شود.

همچنین آب سرد و گرم هم که در دستگاه های مولد مورد استفاده است، توسط پمپ ها و شبکه های لوله کشی به فن کویل خواهد رسید. پس از اینکه عبور از پره ها انجام شود به وسیله ورزش های اجباری هوا روی کویل ها، سرما و گرما به محیط داده خواهد شد.

موتورخانه شوفاژ هوشمند

امروزه اما استفاده از انواع موتورخانه شوفاژ هوشمند شما را در ساخت و طراحی این نوع اتاقک های پر استفاده یاری خواهد کرد.

امروزه با توجه به اینکه تمامی موارد مورد استفاده در حال هوشمندسازی هستند خانه ها و حتی موتورخانه ها هم از این قافله عقب نمانده اند و می توان گفت که در حال حاضر سیستم های مختلفی برای موتورخانه ها و هوشمندسازی آن ها طراحی شده اند.

تجهیزات موتورخانه

تجهیزات موتورخانه

تجهیزات موتورخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست