1. خانه
 2. Uncategorized
 3. اجزای تشکیل دهنده بوسترپمپ

اجزای تشکیل دهنده بوسترپمپ

بوستر پمپ به عنوان یک دستگاه الکتریکی و مکانیکی دارای دو بخش می باشد که اجزای تشکیل دهنده بوسترپمپ را  زیر می توان دسته بندی کرد:

اجزای تشکیل دهنده بوسترپمپ در بخش مکانیک

       1. مجموعه الکتروپمپ ها : الکترو پمپ های یک بوستر پمپ که بصورت موازی روی یک شاسی اصلی در کنار هم قرار می گیرند ، مجموعه الکتروپمپ های یک بوستر پمپ را تشکیل می دهند.
 1. بخش مکش : بخش مکش بوستر پمپ شامل یک کلکتور است که به واسطه شیرآلات و اتصالات مورد نیاز به مکش الکتروپمپ ها و خروجی مخزن ذخیره آب متصل می گردد. شیرآلات و اتصالات این بخش عبارتند از : شیر قطع و وصل ، صافی ، لرزه گیر ، فلنچ یا مهره ماسوره
 2. بخش دهش: بخش دهش نیز مشابه یک کلکتور است که به واسطه شیرآلات و اتصالات لازم از خروجی الکتروپمپ ها به شبکه مصرف متصل می گردد. شیرآلات و اتصالات این بخش عبارتند از : شیر قطع و وصل ، شیر یکطرفه ، لرزه گیر ، فلنچ یا مهره ماسوره
 3. شاسی اصلی : برای یکپارچه نمودن بوستر پمپ ، مجموعه الکتروپمپ ها ، بخش مکش ، بخش دهش و تابلوی کنترل فرمان بر روی یک شاسی اصلی نصب می گردند.
 4. منبع دیافراگمی : این منبع به واسطه لوله یا اتصال قابل انعطاف به کلکتور دهش بوستر پمپ متصل می گردد و فقط در بوستر پمپ های دور ثابت مورد استفاده قرار می گیرد.
 5. پرشر سوئیچ : در بوسترپمپ های دور ثابت از پرشر سوئیچ برای کنترل فشار حداقل و حداکثر سیستم استفاده می شود.
 6. ایرونت : برای هوا گیری در بخش دهش نصب می گردد.
 7. مانومتر : نشان دهنده فشار سیستم

الکتروپمپ

از دیگر اجزای تشکیل دهنده بوستر پمپ ، الکترو پمپ در بخش موتور با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی جنبشی ،  محرک پمپ می باشد و انرژی مورد نیاز مدار را تامین می کند . انرژی جنبشی موجود در این الکترو موتور ها ،  پروانه پمپ ها را به حرکت در می آورند . الکترو موتور ها در بیشتر مواقع یا دارای 1450 دور در دقیقه (rpm) و یا دارای 2900 دور در دقیقه  (rpm) می باشد و با توجه به کاربردی که دارد ، مورد استفاده قرار می گیرند و انتخاب می شود .

و همچنین در بخش پمپ بوستر پمپ ها از تعدادی پمپ تشکیل شده اند که می توان گفت پمپ ، اصلی ترین اجزای یک بوستر پمپ می باشد . پس  نتیجه میگیریم  پمپ ها نقش مهمی در این سیستم ها دارند و رکن اصلی یک بوستر پمپ ، پمپ می باشد . پمپ ها در این سیستم ها هد و دبی آب را بالا می برند و در واقع عامل اصلی گردش و جریان آب در مدار هستند .

کلکتور و مکش و دهش

کلکتور و مکش و دهش از دیگر اجزای تشکیل دهنده ی بوستر پمپ ها می باشند . کلکتور های مکش ، آب و سیال را وارد سیستم می کند . کلکتور ها به خروجی مخزن از طریق اتصالاتی از جمله صافی ، لرزه گیر ، شیر فلکه و فلنچ متصل می شوند و به کلکتور های دهش متصل می شوند .

تابلو برق و کنترل

بوستر پمپ ها علاوه بر اجزای بالایی که گفته ایم نیز دارای تابلو برق و کنترل می باشند .

وظیفه تابلو برق

این قسمت از بوستر پمپ وظیفه ی هماهنگی و کنترل سیستم مکانیکی و الکتریکی دستگاه  را دارد . تابلو برق و کنترل نیز ، در کارکرد و عملکرد مطلوب بوستر پمپ ، نقش بسیار مطلوبی را ایفا می کند و بوستر پمپ ها را در برابر تغییر دور و نوسان برق  و نوبت عملکرد پمپ ها حفاظت می کند.

وظیفه کنترل

کنترل ها وظیفه ی این را دارند که استهلاک در مدار را بسیار کاهش می دهند و فشار دبی و فشار مورد نیاز سیستم را تامین می کنند. وظیفه اصلی تابلو برق حفاظت و کلید زنی از سیستم پمپاژ است. تابلوهای برق انواع متفاوتی دارند که در هر یک از آنها تجهیزات متفاوتی نصب می گردد. برخی از اجزای این تابلو ها عبارتند از:

 • کنترل فاز: محافظت از برق سه فاز و رعایت توالی فاز ها وظیفه کنترل فاز است.
 • فلوتر سوئیچ: این قطعه از پمپ ها در هنگام خالی شدن آب مخزن حمایت می کند.
 • کانکتورها: وظیفه کانکتور ها کلید زنی قدرت پمپ است که برای هر پمپ یک کانکتور وجود دارد.
 • تایمر: تایمر از جمله مهمترین اجزای بوستر پمپ به شمار می رود؛ که وظیفه آن تعویض المترو موتور ها و تنظیم زمان آماده به کار است.
 • کنترل بار: کنترل بار از الکتروموتور در برابر اضافه بار محافظت می کند. در برخی از بوستر ها به صورت مجزا از کانکتور ها و در برخی دیگر در زیر کنتاکتورها (بی متال) نصب می شود.
 • فیوز ها: کار فیوز محافظت از مدار در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار است. تابلو برق ها دارای فیوزهای ورودی برق، فیوز جداگانه جهت هر پمپ و مدار فرمان است.

اجزای تشکیل دهنده بوسترپمپ در بخش الکتریکی

      1.تابلوی کنترل و فرمان: بوستر پمپ ها به یک تابلوی برق مجهز می باشند که دارای دو مدار فرمان و قدرت است. درمدار فرمان تابلوی برق یک برد کنترل میکروپروسسوری بکار رفته است. درمدار قدرت از تجهیزات تابلویی با مشخصات مورد نیاز از جمله کلید اصلی برای قطع و وصل جریان برق ورودی تابلو ، کلیدهای فرعی برای قطع و وصل جریان برق هریک از الکتروپمپ ها ، کنتاکتورها جهت امکان قطع و وصل اتوماتیک جریان برق الکتروپمپ ها از طریق مدار فرمان ، بی متال برای کنترل بار اضافی پمپ ها ، کنترل فاز و ترمینال های مناسب استفاده شده است.
 در كليه سيستم‌هاي فوق مخزني جهت ذخيره آب و تغذيه ايستگاه پمپاژ در نظر گرفته مي‌شود. اين مخزن توسط يك انشعاب با قطر مناسب از لوله اصلي آب شهري و بصورت اتوماتيك از طريق فلوتر تغذيه مي‌شود.

دسته بندی مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست