1. خانه
  2. مقالات
  3. منبع دیافراگمی
دیافراگمی

مخزن دیافراگمی-مخزن تحت فشار چیست؟

مخزن دیافراگمی-مخزن تحت فشارآب ویا منبع انبساط بسته نیز نام دارد.

ساختار مخزن دیافراگمی-مخزن تحت فشار: برای شناخت عملکرد این دستگاه ابتدا باید با ساختار آن آشنا باشیم.

همانطور که از نام آن پیداست این دستگاه یک مخزن-منبع از جنس فلزی یا فایبر گلاس می باشد که درون آن یک تیوپ لاستیکی به منظور جدا سازی آب و هوا تعبیه گردیده.

در قسمت پایین مخزن دیافراگمی-مخزن تحت فشارآب یک ورودی آب قرار دارد که به کلکتور دهش نصب می گردد. در قسمت بالای آن والو فشار هوا تعبیه شده- این والو به منظور شارژ باد و تنظیم باد مورد نیاز منبع بر حسب میزان فشار کاری پمپ استفاده می گردد. در برخی مدل ها درجه فشارباد روی بدنه در نظر گرفته شده.

 

عملکرد منبع دیافراگمی-منبع تحت فشار 

ساختار بالشتکی درون مخزن دیافراگمی-مخزن تحت فشارآب یعنی تقابل اب و فشار هوا باعث کاهش ضربه قوچ در زمان استارت پمپ می شود و از نوسان آب جلوگیری میکن.

همچنین ضربه هیدرولیکی ناشی از استارت اولیه توسط مخزن دیافراگمی-مخزن تحت فشارآب دفع شده و به شبکه لوله کشی منتقل نمی گردد.

همچنین مخزن دیافراگمی-مخزن تحت فشارآب با توجه ظرفیت و سایز آن همیشه مقداری از آب تحت فشار را در شبکه تامین می کند و در برداشت های اندک و اولیه بدون روشن شدن پمپ آب را با کمک فشار هوای داخل مخزن به مصرف کننده می رساند که خود موجب صرفه جویی انرژی و کاهش اصطهلاک پمپ می گردد.

فشار باد درون منابع دیافراگمی بستگی به تعداد طبقات ساختمان و متراژ و تعداد واحد ها و … دارد ولی به طور نسبی ۲۰ تا ۴۵ پی اس آی می باشد.مزیت استفاده منابع دیافراگمی در پمپ های خانگی این است که اصطحلاک پمپ پایین آمده و مقدار فشار لازم برای خروجی آب مصرفی ایجاد میشود .

سایز و حجم مخزن دیافراگمی-مخزن تحت فشارآب معمولا از 24 تا 500 لیتر و فشار کاری 10 تا 16 بار می باشد.

مزایای استفاده از مخزن دیافراگمی-مخزن تحت فشارآب:

1-تثبیت فشار یکنواخت در شبکه آب

2-دفع ضربه قوچ-ضربه چکشی در استارت اولیه

3-کاهش مصرف انرژی

4-کاهش اصطهلاک پمپ در اثر روشن و خاموش شدن لحظه ای

%D9%85%D8%AE%D8%B2%D9%86 %D8%AF%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%DA%AF%D9%85%DB%8C %D9%85%D8%AE%D8%B2%D9%86 %D8%AA%D8%AD%D8%AA %D9%81%D8%B4%D8%A7%D8%B1%D8%A2%D8%A8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست