1. خانه
  2. مقالات
  3. پرشر سوئیچ
سوئیچ

پرشر سوئیچ

همانطور که میدانید پمپ آب وظیفه انتقال آب بهداشتی به لوله کشی آب را در ساختمان ها بر عهده دارد. استفاده از پرشر سوئیچ پمپ آب برای تنظیم میزان فشار آب دریافتی توسط پمپ براساس سیستم لوله کشی ساختمان و جلوگیری از خاموش و روشن شدن مکرر پمپ آب الزامی است.

پرشر سوئیچ پمپ آب دستگاهی است که زمان خاموش و روشن شدن پمپ آب را مطابق با مقدار فشار این وسیله تنظیم و کنترل می نماید. بنابراین فشار آب ساختمان نرمال بوده و افت فشار و یا فشار بیش از حد آب در سیستم لوله کشی آب ساختمان وجود نخواهد داشت.

در صورت عدم استفاده از پرشر سوئیچ پمپ آب یا کلید فشار، با هر بار باز و بسته شدن شیر آب در ساختمان، پمپ خاموش و روشن شده در نتیجه ممکن است ضربات قوچی در آن ایجاد شود و موجب آسیب دیدگی و از هم گسستگی اتصالات لوله کشی ساختمان شود.

وسایلی که همراه با پرشر سوئیچ پمپ آب بر روی پمپ باید نصب شوند شامل مخرن تحت فشار، گیج فشار، پنج راهی می باشد و با توجه به تغییرات فشار آب، این وسیله موجب راه اندازی خودکار پمپ آب خواهد شد.

پرشر سوییچ به زبان ساده دستگاهی است که ورودی آن فشار را حس میکند و چنانچه فشار به حد مورد نظر رسید کنتاکتی را قطع و وصل میکند و این کنتاکت جهت قطع و وصل تجهیز الکتریکی میتوان از آن استفاده کرد به عبارتی قسمت تحت فشار به صورت مکانیکی است و این قسمت به کنتاکت وصل است که باعث تغییر وضعیت کنتاکت خواهد شد.

روش تنظیم پرشر سوئیچ پمپ ها چگونه است؟

روش تنظیم پرشر سوییچ بسیار ساده است روی آن ما دو پیچ داریم که

پیچ بزرگتر برای تنظیم کم یا زیاد بودن فشار است و هر چه این پیچ را سفت تر کنیم میزان فشار افزایش پیدا میکند مثلا چنانچه حس میکنید که پرشر سوئیچ و پمپ نصب کرده اید ولی فشار قابل قبولی دریافت نمی کنید می توانید این پیچ را سفت تر کنید و اگر فشار تان بسیار زیاد است که در شیر های آب نشتی دارید میتوانید این پیچ را شل تر کنید.

و پیچ کوچکتر همان پیچ تنظیم بازه دلتا است که جهت تنظیم زمان خاموش و روشن ماندن پمپ میتوانید از این پیچ استفاده کنید که توصیه می کنیم این پیچ را زیاد سفت نکنید تا همزمان با باز کردن شیر آب، پمپ نیز راه اندازی شود و همچنین پس از قطع کردن آب، پمپ هم خاموش شود و چنانچه این پیچ بیش از حد سفت شود حالتی رخ می دهد که مثلا آب را قطع کردیم و پس از قطع شیر آب، پمپ تا مدت زمان زیادی کماکان روشن می ماند

دلیل استفاده از پرشر سوییچ

پمپ آب از جمله تجهیزات پرکاربرد و با اهمیت در ساختمان هایی  که فشار آب در آنها کم بوده و یا در مواردی که می خواهند آب را تا ارتفاعی بالا ببرند، می باشند. پمپ های آب با قدرت های نیم تا 3 اسب بخار در بازار موجود می باشند.

موضوع مهمی که در اینجا وجود دارد این نکته است که بهره وری از پمپ آب به تنهایی نظر اقتصادی معقول و به صرفه نبوده و از طرفی موجب کاهش کارایی آن می شود.

در صورتی که پمپ آب به تنهایی و بدون تجهیزات جانبی در ساختمان نصب شود،‌برای هر بار باز و بسته شدن شیرهای ساختمان باید پمپ خاموش و روشن شود و این موجب آسیب دیدن پمپ و استفاده بیش از اندازه از برق می شود.

از این رو تجهیزات مخصوصی برای محافظت از پمپ و جلوگیری از آسیب دیدن آن وجود دارد که یکی از آنها پرشر سوئیچ پمپ آب می باشد

نحوه عملکرد پرشر سوئیچ پمپ آب چگونه است؟

عملکرد پرشر سوئیچ پمپ آب وابسته به فشار آب می باشد، به عبارت دیگر فشار سیستم موجب فعال و یا غیر فعال شدن این دستگاه می شود.

به عبارت دیگر با مانیتور شدن میزان فشار آب در سیستم توسط پرشر سوئیچ پمپ آب ، هر موقع که فشار پمپ به نقطه ست پوینت به عنوان فشار cut-on  یا روشن در دستگاه برسد در آن زمان اتصال های الکتریکی که در پرشر سوئیچ پمپ آب وجود دارند برقرار شده و پرشر سوئیچ پمپ آب فعال خواهد شد.

با فعال شدن سوپیچ، فرمان روشن شدن پمپ نیز صادر شده و در نتیجه پمپ شروع به پمپاژ آب می نماید.

با فرض مثال اگر فشار تنظیم شده برای پمپ آب بر روی 3 بار باشد، با رسیدن میزان فشار در سیستم به زیر 3 بار، پرشر سوپیچ پمپ آب فعال می شود. سپس اتصال برقرار شد ه و یک سیگنال الکتریکی به پمپ آب ارسال خواهد شد و با روشن شدن پمپ آب، جریان آب برقرار شده تا فشار سیستم به نقطه مورد نظر برسد.

در حالت دیگر با فرض مثال، اگر فشار حداکثری پمپ آب روی 4 بار تنظیم شده باشد در صورت افزایش فشار پمپ به بالای این مقدار، اتصال پرشر سوئیچ پمپ آب قطع شده تا با خاموش شدن پمپ، مانع از افزایش فشار سیستم شود.

پرشر سوئیچ پمپ آب معمولا  درون جعبه ای که روی پمپ است قرار می گیرد، البته با توجه به مدل  های مختلف پمپ آب، محل این دستگاه ممکن است متغیر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست