1. خانه
  2. مقالات
  3. نقطه کاری پمپ یعنی چی؟
نقطه کاری پمپ

نقطه کاری در انتخاب پمپ به معنای نقطه ای در منحنی عملکرد پمپ است که به معنای ترکیب خاصی از دبی و فشار در سیستم پمپاژ می‌باشد. این نقطه نشان‌دهنده شرایط عملیاتی خاصی است که پمپ در آن نقطه عملکرد بهینه‌ای دارد و برای مصرف انرژی کمتر و کارایی بیشتر توصیه می‌شود.

نقطه کاری معمولاً توسط سازندگان پمپ به عنوان “نقطه بهره‌وری بهینه” یا “نقطه بهینه” تعریف می‌شود. این نقطه ممکن است در منحنی عملکرد پمپ با ترکیبی خاص از دبی (مقدار آبی که پمپ تولید می‌کند) و فشار (فشاری که پمپ ایجاد می‌کند) مشخص شود.

در انتخاب پمپ، مهم است که نقطه کاری مطابق با نیازهای سیستم مورد نظر شما تعیین شود. برای انجام این کار، باید مشخص کنید که چه مقدار دبی و فشار برای سیستم خود نیاز دارید. این ممکن است به تحلیل و محاسبه نیازهای آبی سیستم و انتخاب پمپ مناسب برای رسیدن به آنها نیاز داشته باشد.

نقطه کاری مهمی برای بهره‌وری و عملکرد بهینه سیستم‌های پمپاژ آب است. انتخاب پمپی که در نقطه کاری مناسب عمل کند، به صرفه‌ترین و بهترین گزینه خواهد بود و کارایی سیستم را افزایش می‌دهد.

روش صحیح انتخاب پمپ

معیار عمومی انتخاب پمپ ها به آن دسته از عواملی اطلاق می گردد که:
پیشنهاد دهنده را قادر سازد تا بر مبنا و با استناد آن عوامل، پمپ مورد نظر را بصورت های صحیح و با، برخورداری از بالاترین کارایی و طولانی ترین مدت بهره برداری انتخاب و معرفی نماید.
پمپ ها مدل ها و برند های مختلفی دارند. آنچه از پمپ ها انتظار می رود سیال را از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال دهد در این رابطه مابین فشار و دبی پمپ  رابطه معکوس وجود دارد. بدین مفهوم که ؛ پمپ هایی که دبی زیادی را انتقال می دهند فشار کمتری تولید می کنند و برعکس آن نیز صادق است، یعنی پمپ هایی که فشار زیادی تولید می کنند دبی کمتری تو لید می کنند. برای انتخاب یک پمپ اولین موضوع مقدار دبی و میزان فشار لازم است.
از مهمترین مشخصه های عمومی گزینش پمپ ها، باید به موارد ذیل اشاره داشت:
نوع، ماهیت و مشخصات شیمیایی مایع قابل انتقال(سیال) نظیر:
مواد شیمیایی ، مواد غذایی ،فاضلاب صنعتی،آب آشامیدنی، آب کشاورزی، فاضلاب شهری، ، مواد سوختنی، پساب های صنعتی ( اسیدی و بازی ) و غیره مشخصات فیزیکی مایع قابل انتقال نظیر:
دمای کاری و محدود درجه حرارت، میزان گرانروی یا ویسکوزیته، میزان املاح و ذرات جامد، ظرفیت و مقدار آبدهی، هد  یا ارتفاع آبدهی.

انتخاب نوع پمپ از روی منحنی پمپ ها:
انتخاب نوع صحیح پمپ از روی منحنی پمپ ها که از طریق سازنده پمپ در کاتالوگ منتشره آن سازنده آورده می شود صورت می پذیرد.
در منحنی مشخصه کارکردی پمپ ها  شاخص عمودی در منحنی های کارکردی پمپ های آب به ارتفاع آبدهی یا هد (Head) پمپ خوانده می شود که در پمپ های صنعتی و کشاورزی به متر (m) خوانده می شود.
شاخص محور افقی در منحنی های مربوط به پمپ های آب به ظرفیت آبدهی پمپ اختصاص داده می شود. که ظرفیت آبدهی بصورت متر مکعب در ساعت، لیتر در ثانیه یا دقیقه است.

نقطه کاری پمپ نقطه کاری پمپ نقطه کاری پمپ نقطه کاری پمپ نقطه کاری پمپ نقطه کاری پمپ نقطه کاری پمپ نقطه کاری پمپ نقطه کاری پمپ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست