1. خانه
 2. مقالات
 3. تفاوت درایو اینورتر با درایو سافت اینورتر
درایو سافت اینورتر
تفاوت درایو اینورتر با درایو سافت اینورتر چیست؟
تفاوت اصلی بین درایو اینورتر و درایو سافت اینورتر در عملکرد و کاربردهای آنها است:
عملکرد اصلی:درایو اینورتر: عمده استفاده از درایو اینورتر برای کنترل سرعت موتورهای AC است.
این نوع درایوها به وسیله تغییر فرکانس ولتاژ AC ورودی، سرعت موتور را تغییر می‌دهند.درایو سافت اینورتر: درایو سافت اینورتر نیز برای کنترل سرعت موتورهای AC استفاده می‌شود، اما برخلاف درایو اینورتر که با تغییر فرکانس ولتاژ AC سرعت موتور را تنظیم می‌کند،
درایو سافت اینورتر با استفاده از تغییر توان موتور (با کاهش ولتاژ) به سرعت دلخواه می‌رسد.
کنترل سرعت:درایو اینورتر: قابلیت کنترل دقیق سرعت موتور را فراهم می‌کند و امکان تنظیم سرعت به دقت بالا را دارد.درایو سافت اینورتر: درایو سافت اینورتر نیز می‌تواند سرعت موتور را کنترل کند، اما این کنترل معمولاً به صورت غیرخطی و کمتر دقیق انجام می‌شود.
کاربردها:درایو اینورتر: استفاده اصلی این نوع درایوها در کاربردهایی است که نیاز به کنترل دقیق سرعت دوران موتور دارند، مانند صنایع برق، خودروسازی، صنایع پالایش نفت و غیره.
درایو سافت اینورتر: استفاده اصلی این نوع درایوها در کاربردهایی است که نیاز به کنترل سرعت دارند اما عموماً به دقت بالایی در کنترل سرعت نیاز ندارند، مانند صنایع پردازشی، پمپ‌ها، فن‌ها، و کمپرسورها.
21 min

تفاوت سافت استارتر و درایو

 

الف. راه انداز نرم

 1. راه اندازنرم در صنعت برای راه اندازی الکتروموتور به کار می‌رود و در این حالت بیشترین جریان راه اندازی حدود 2.5 برابر جریان حالت عادی موتور است.
 2. در راه انداز نرم از کلیدهای استاتیکی (SSR) استفاده می‌شود که در توان های پایین ازترایاک و در توان های بالا از یک جفت تایستور بصورت معکوس و موازی استفاده می‌شود.
 3. در راه انداز نرم تغییر ولتاژ وجود دارد و در واقع با کنترل ولتاژ سینوسی ورودی در هر دو نیم سیکل مثبت و منفی ولتاژ خروجی با همان فرکانس ورودی می‌شود.
 4. از راه انداز نرم می‌شود بعنوان کنترل از راه دور هم استفاده کرد ولی در صنعت استفاده نمی‌شود، اما (دیمر، کنترل نورلامپ، کنترل دور پنکه و…) یک راه انداز نرم تک فازاست که بعنوان کنترل دور استاتیکی استفاده می‌شود.
 5. از یک راه انداز نرم می‌شود تعداد زیادی موتور را با ایجاد یک مدار فرمان مناسب راه اندازی کرد مثلا تعداد 10 دستگاه موتور یا بیشتر را میشود با یک راه اندازنرم روشن کرد.
 6. در راه انداز نرم امکان افزایش دور موتور بیشتر از دور نامی وجود ندارد.
 7. مدار ستاره مثلث یا همان مدار دو ضرب هم یک راه انداز نرم است. اما بصورت کنتاکتوری، بیشترین جریان راه انداز حدود چهار برابر است و منحنی راه انداز بصورت جهشی بوده و غیر قابل انتخاب می‌باشد.

 

ب. اینورتر یا کنترل دور

 1. راه اندازی الکتروموتور با بیشترین جریان راه اندازی حدود جریان عادی موتور با یک منحنی تقریبا خطی قابل انتخاب.
 2. اینورتر بهترین راه اندازنرم موتور است ولی با قیمتی بیش از چهار برابر راه انداز نرم یا همان سافت استارت.
 3. در صنعت از اینور یا کنترل از راه دور بطور عموم برای موتورهایی که نیاز به کنترل سرعت دارند استفاده می‌شود.
 4. تغیرات دورموتور در اینورتر با تغییر فرکانس ایجاد می‌شود. لذا امکان افرایش فرکانس خروجی تا چندین برابر فرکانس ورودی وجود دارد.
 5. در استفاده از کنترل از راه دور امکان افزایش دور موتور بیشتر از دور نامی وجود دارد و با افزایش فرکانس ولتاژ خروجی دور موتور افرایش می‌یابد.
 6. با افزایش دور موتور بیشتر از دور نامی در این حالت کاهش گشتاور ایجاد می‌شود. بطور معمول در اینورتورها از ترانزیستورهای IGBT در قدرت های بالا استفاده می‌شود و در قدرت های پایین از ترانزیستورهای MOSFET قدرت هم استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست