1. خانه
  2. مقالات
  3. ساختار پمپ آب سانتریفیوژ
پمپ سانتریفیوژ و اجزا آن
ساختار پمپ آب سانتریفیوژ

پمپ آب سانتریفیوژ یک نوع پمپ است که از قوانین فیزیکی چرخش برای ایجاد فشار و جابجایی مایعات استفاده می‌کند.

ساختار پمپ سانتریفیوژ شامل قسمت‌های اساسی زیر است:
محفظه پمپ: قسمتی از پمپ که شامل یک پیش‌سازنده و یک پس‌سازنده است. این قسمت محفظه‌ای است که در آن مایع جابجا می‌شود.
شفت: شفتی است که توسط موتور یا مکانیزم دیگری چرخش می‌یابد و حرکت دهنده‌ای برای پمپ ایجاد می‌کند.
پیچشی (Impeller): این قسمت به شکل یک دیسک با تعدادی پره در یک زاویه داده شده ساخته می‌شود. وظیفه پیچشی، ایجاد فشار و جابجایی مایع درون محفظه پمپ است.
پوشش: پوششی است که از بالای پیچشی پمپ طراحی می‌شود و از جریان مایعات جلوگیری می‌کند.
ورودی و خروجی: ورودی و خروجی پمپ به طور معمول در قسمت‌های مختلف محفظه پمپ طراحی می‌شوند تا مایع به طور صحیح و با دقت در داخل و خارج از پمپ جابجا شود.
گلند: قسمتی از پمپ که به منظور جلوگیری از نشتی مایعات از محفظه پمپ به کار می‌رود.همچنین، در برخی موارد، اجزاءی مانند روتور، حلقه‌های چرخشی، و قطعات مکانیکی دیگر نیز در ساختار پمپ سانتریفیوژ ممکن است وجود داشته باشد، اما این اجزاء اساسی‌ترین بخش‌های پمپ هستند.
پمپ پمپ پمپ پمپ پمپ پمپ پمپ پمپ پمپ پمپ پمپ پمپ پمپ پمپ 18 min
انواع مختلفی از بلبرینگ‌ها

انواع مختلفی از بلبرینگ‌ها، به‌عنوان اجزای پمپ سانتریفیوژ، وجود دارد:

بلبرینگ غلتکی

این بلبرینگ‌ها از غلتک‌های استوانه‌ای شکل بین اجزای متحرک استفاده می‌کنند. این غلتک‌ها اصطکاک را کاهش می‌دهند و به تحمل بار شعاعی و محوری کمک می‌کنند.

بلبرینگ توپی

به‌عنوان یکی از اجزای پمپ سانتریفیوژ، بلبرینگ‌ها برای کمک به حرکت قطعات، از توپ استفاده می‌کنند. اگرچه از نظر طراحی پیچیده نیستند، اما برای سرعت‌های بالا مناسب هستند و نگهداری آنها آسان است.

بلبرینگ آستین

بلبرینگ‌های آستین برای سرعت‌های بالا قابل استفاده هستند. این یاتاقان‌ها فقط برای بارهای شعاعی ایده‌آل هستند و به صورت شناور طراحی شده‌اند.

بلبرینگ بابیت

نوعی بلبرینگ آستینی است که با فلز بابیت روکش شده است.

بلبرینگ کفش محوری

آنها برای تحمل بارهای محوری مناسب هستند و به‌عنوان یک یاتاقان رانش در پمپ‌های گریز از مرکز پرقدرت عمل می‌کنند.

همچنین برخی از انواع پمپ آب خانگی و ساختمانی، الکتروپمپ لجن کش، پمپ کف کش، پمپ فاضلاب، پمپ شناور، پمپ خودمکش، پمپ طبقه‌ای و پمپ صنعتی در دسته پمپ‌های سانتریفیوژ طبقه‌بندی می‌شوند.

سخن آخر

اجزای پمپ سانتریفیوژ یا گریز از مرکز را می‌توان به انتهای مرطوب (wet end) و انتهای مکانیکی (mechanical end)  تقسیم کرد که هر کدام اجزایی دارند که ما در این مقاله به‌طور کامل آنها را توضیح دادیم. شما می‌توانید برای خرید پمپ صنعتی و استعلام آخرین قیمت آن، با کارشناسان سام تجهیز، در ارتباط باشید.

کوپلینگ پمپ به چه معناست؟

شافت‌های محرک موتور توسط کوپلینگ‌های پمپ به شافت‌های پمپ دوار متصل می‌شوند که موتور را قادر می‌سازد تا نیرو را به طور موثر به پمپ منتقل کند. یک پمپ کوپله شده نیازی به کوپلینگ جداگانه ندارد زیرا موتور مستقیماً روی یک شافت به پمپ متصل می شود.

آیا پمپ های گریز از مرکز سرعت متغیر هستند؟

اکثر پمپ های گریز از مرکز دارای موتورهای دور متغیر نیستند. با این حال، می توانید با استفاده از یک شیر، دبی جریان را در دبی کنترل کنید.

پروانه در پمپ گریز از مرکز چیست؟

پروانه جزء دوار پمپ گریز از مرکز است که سیال را از مرکز چرخش به سمت بیرون حرکت می دهد، بنابراین انرژی را از موتوری که پمپ را به حرکت در می آورد به سیالی که پمپ می شود منتقل می کند.

آیا پمپ های گریز از مرکز می توانند خشک کار کنند؟

روشن ماندن بدون سیال یا خشک معمولاً در پمپ گریز از مرکز نامطلوب است. از محدودیت های پمپ گریز و عیب اصلی آنها این است که به جای مکش از چرخش برای حرکت آب استفاده می کنند و بنابراین تقریباً قدرت مکش ندارند. این بدان معنی است که یک پمپ گریز از مرکز باید در زیر آب قرار داده شود، یا قبل از اینکه آب را به حرکت درآورد، آماده سازی شود. پمپ های گریز از مرکز همچنین می توانند پدیده ای به نام کاویتاسیون را ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست