1. خانه
  2. مقالات
  3. تفاوت شیر یکطرفه دیسکی و سوپاپی
شیر یکطرفه

تفاوت شیر یکطرفه دیسکی و سوپاپی

تفاوت اصلی بین شیر یک‌طرفه دیسکی و سوپاپی در طرح داخلی و عملکرد آنها است:
شیر یک‌طرفه دیسکی:در شیر یک‌طرفه دیسکی، یک دیسک به طور عمودی درون شیر قرار دارد که با تغییر جریان مایع به سمت آن می‌بندد یا باز می‌کند.وقتی که جریان مایع به سمت مقابل دیسک حرکت می‌کند، دیسک باز می‌شود و مایع از شیر عبور می‌کند.
اما وقتی که جریان مایع مخالف جهت دیسک حرکت می‌کند، دیسک بسته می‌شود و جریان مایع مسدود می‌شود.سوپاپی:سوپاپ‌ها دارای یک دروازه (یا دیسک) افقی هستند که با فشار جریان مایع از سمت زیر به بالا باز و بسته می‌شود.وقتی فشار مایع از سمت زیر به بالا اعمال می‌شود، دروازه باز می‌شود و مایع از شیر عبور می‌کند.
اما وقتی که فشار مایع از سمت بالا به پایین کاهش می‌یابد، دروازه بسته می‌شود و جریان مایع مسدود می‌شود.به طور کلی، تفاوت اصلی بین این دو نوع، در طرح داخلی و نحوه عملکرد آنهاست. در حالی که در شیر یک‌طرفه دیسکی، دیسک عمودی است و با جریان مایع به سمت آن باز و بسته می‌شود، در سوپاپی دروازه افقی است و با فشار مایع از زیر به بالا باز و بسته می‌شود.

تفاوت شیرآلات یک طرفه ای فنری و شیرآلات یک طرفه سوئینگ

یکی از رایج ترین شیر های یکطرفه، شیر های سوئینگ هستند و در صنعت کاربرد گسترده ای دارند. جزو قیمت مناسب ترین شیر ها می باشند. این شیر ها، تفاوت هایی با شیر های فنری دارند و این تفاوت ها بیشتر به کاربرد، مزایا، عملکرد و … آن ها بر می گردد.

در شیر های یکطرفه سوئینگ، بخشی به نام دیسک باعث باز یا بسته شدن جریان سیال می شود. زمانی که با یک جریان روبرو می شوند دیسک ها برای عبور جریان باز می شوند. در شیر یکطرفه ای فنری، عبور جریان توسط فنر موجود در شیر انجام می شود.

استفاده و کاربرد شیر های سوئینگ محدود هستند و فقط برای جریانات افقی می توان از آن ها استفاده کرد؛ در حالیکه شیر های فنری کاربرد بیشتری دارند و برای جریانات عمودی نیز قابل استفاده هستند. بنابراین اگر به جریان عمودی نیاز دارید و در انتخاب بهترین شیر یکطرفه دچار مشکل شده اید، می توانید از شیر های یکطرفه ای فنری استفاده کنید.

23 min

خرید شیر یکطرفه فنر دار

 

سخن پایانی

شیر یکطرفه ای فنری کاربردهای زیادی دارد و به میزان قابل توجهی استفاده می شود. از آنجایی که دارای فنر های مقاومی هستند، برای انتقال مواد صورت به عمودی به کار می روند. فنر های موجود در آن، طراحی دقیقی دارند و باعث عدم ترک خوردگی و خرابی دریچه های شیر می ‌شوند. اگر می خواهید نیروی گرانش کمترین تاثیر را روی جریان سیال یا گاز داشته باشد، شیر یکطرفه فنر دار بهترین گزینه برای شما می باشد. شیر یکطرفه ای فنری در جنس های مختلفی در بازار وجود دارند که هر یک از آن ها در محل های مختلفی استفاده می شوند. پیش از خرید این محصول مشخصات فنی آن را مورد بررسی قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست