1. خانه
  2. مقالات
  3. کنتاکتور ها در تابلو برق های صنعتی
کنتاکتور ها در تابلو برق های صنعتی

کنتاکتور ها در تابلو برق های صنعتی

مقدمه

کنتاکتورها (Contactor) از جمله اجزای اساسی تابلوهای برق صنعتی هستند که در کنترل و مدیریت تجهیزات و دستگاه‌های برقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله، به معرفی کنتاکتورها، عملکرد آن‌ها، اجزای تشکیل‌دهنده و کاربردهای آن‌ها در صنعت می‌پردازیم.

معرفی کنتاکتورها

کنتاکتور یک دستگاه الکتریکی است که برای کنترل جریان برق در سیستم‌های صنعتی به کار می‌رود. این دستگاه معمولاً دارای یک مغناطیس و یک یا چند کنتاکت الکتریکی است که وظیفه اتصال یا قطع جریان برق را دارند. کنتاکتورها به عنوان سوئیچ‌های بزرگتر و قدرتمندتری نسبت به رله‌ها عمل می‌کنند و برای کنترل موتورها، خطوط توزیع بار و سایر تجهیزات برقی در سیستم‌های صنعتی استفاده می‌شوند.

عملکرد کنتاکتورها

کنتاکتورها به وسیله یک سیم‌های الکتریکی متصل به منابع تغذیه برق کنترل می‌شوند. وقتی که جریان الکتریکی از طریق کنتاکتور عبور می‌کند، مغناطیس داخلی فعال می‌شود و کنتاکت‌ها بسته می‌شوند که این باعث اتصال برق و فعال شدن تجهیزات مرتبط می‌شود. در صورت قطع جریان برق، مغناطیس ضعیف می‌شود و کنتاکت‌ها باز می‌شوند که به منزله قطع برق و خاموش شدن تجهیزات است.

اجزای تشکیل‌دهنده کنتاکتورها

  1. مغناطیس: بخش اصلی کنتاکتور که با فعال شدن توسط جریان الکتریکی، کنتاکت‌ها را باز و بسته می‌کند.
  2. کنتاکت‌ها: بخش‌های الکتریکی که وظیفه اتصال یا قطع جریان برق را بر عهده دارند.
  3. بابین‌ها: برای اتصال کنتاکتور به دستگاه‌های دیگر و منابع تغذیه برق استفاده می‌شود.
  4. سوئیچ‌ها و دستگاه‌های کنترلی: برای کنترل کارکرد کنتاکتور و فعال یا غیرفعال کردن آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربردهای کنتاکتور ها در صنعت

کنتاکتورها به عنوان قسمتی اساسی از تابلوهای برق صنعتی در بسیاری از کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این شامل کنترل و مدیریت موتورها، پمپ‌ها، ورق‌بر، خطوط توزیع بار، سیستم‌های نورپردازی صنعتی و … می‌شود. با توجه به قدرت و عملکرد قابل اعتماد آن‌ها، کنتاکتورها به عنوان یکی از اجزای بسیار مهم در سیستم‌های برق صنعتی شناخته می‌شوند.

کنتاکتورها، کلیدهای الکترومغناطیسی می باشند که یکی از مهم ترین اجزای مدارهای قدرت و فرمان را تشکیل می دهند. کنتاکتورها واسطی بین مدار قدرت و فرمان می باشد. به بیان ساده کنتاکتور قطعه ای است که به کمک آن فرمان قطع و وصل مدار قدرت از راه دور داده می شود.
مزایای استفاده از کنتاکتورها:
• کنتاکتور امکان قطع و وصل مصرف کننده ها را از چندین محل عملی می نماید.
• امکان راه اندازی به صورت دستی و اتوماتیک مقدور است.
• کنتاکتورها در تابلوهای برق صنعتی برای کنترل ولتاژهای بالا استفاده می‌شوند. این اجزا به کنترل تجهیزاتی که جریان بالا یا ولتاژ بالا دارند، کمک می‌کنند.
• قابلیت قطع و وصل زیر بار را دارند.
• کنترل از راه دور توسط کنتاکتور اقتصادی تر است.
نکته مهم: کنتاکتور ها به تنهایی هیچ نوع حفاظتی در مقابل اضافه جریان و اتصال کوتاه ندارند؛ بنابراین برای حفاظت از مصرف کننده ها می بایست از بیمتال، کلید های حرارتی و فیوزها استفاده شود.
مدارهای حفاظتی
مدارهای حفاظت اضافه شده در تابلوهای برق به منظور جلوگیری از بروز خطرات احتمالی مانند افزایش جریان و ولتاژ غیرمجاز هستند.
این قطعات تاثیر مستقیمی بر تأمین و قطع برق را داشته و در صورت بروز مشکلات، میتواند سریع و ایمن برق را قطع کنند.
از جمله قطعات حفاظتی در مدارهای قدرت می توان به بیمتال ها، کلید های حرارتی و انواع فیوزها اشاره کرد.

39 min

نتیجه‌گیری

کنتاکتورها به عنوان سوئیچ‌های قدرتمند و کارآمد در سیستم‌های برق صنعتی عمل می‌کنند و برای کنترل و مدیریت تجهیزات و دستگاه‌های برقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به عملکرد پایدار و قدرتمند آن‌ها، کنتاکتورها از اهمیت بسیار بالایی در صنعت برق و الکترونیک برخوردارند.

 

کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور کنتاکتور 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست